Skip to content

Torsdag afholder Randers Cimbria populært fan event, og klubbens tilskuerrekord kan stå for fald

Facebook
Foto: Thorfoto

Sidste år slog Randers Cimbria deres tilskuerrekord, da knap 2,500 var dukket op i Arena Randers til en topkamp i Basketligaen mod Bakken Bears.

I forbindelse med opgøret afholdte klubben deres årlige (populære) pizza-event, hvor folkeskoleelever fra kommunen gratis kan komme til dansk topbasket og samtidig blive budt på pizza og sodavand på Randers´ regning.

Randers Cimbria er en klub, der gør en rigtig stor indsats i lokalområdet, og det oplever de omtalte folkeskolever på nært hold, når klubbens spillere kommer ud på skolerne på besøg i idrætstimerne og giver dem en lektion i basketball.

Stor interesse for begivenheden

Torsdag er det igen tid til årets pizza-event i Randers, når Cimbria tager imod Horsens IC, og den førnævnte rekord, som du kan læse mere om ved at klikke her, kan komme til at stå for fald.

Det fortæller Randers Cimbrias forretningsfører Mike Nielsen, der er manden bag samarbejderne med diverse folkeskoler i Randers Kommune.

“Siden sidste år har vi udvidet vores samarbejde med folkeskolerne i Randers Kommune, og interessen for årets event har været stor. Faktisk har den været så stor, at flere skoler hev fat i mig, før vi overhovedet havde meldt noget ud om eventet, da de gerne ville med,”

“I år kommer der rekordmange skoler til begivenheden, da vi er på 23 folkeskoler. Sidste år lå vi omkring de 15 skoler, så vi har virkelig kunne mærke interessen. Forhåbenligt bliver det en pakket arena,”

En indsats i lokalområdet

Når Horsens IC torsdag tager turen til Randers, kan de forvente en god kulisse i en tætpakket arena. De mange fremmødte fans vil uden tvivl få en fed basketoplevelse, hvilket kan resultere i en generel stigning i tilskuertallet til Randers Cimbrias hjemmekampe. Men det famøse pizza-event er også en måde, hvorpå klubben kan give tilbage til lokalområdet.

“Der er mange facetter i dette arrangement. Først og fremmest vil vi gerne give tilbage til byen og de skoler, vi samarbejder med. Vi er meget mere end bare en basketballklub, og det vil vi vise med denne begivenhed,”

“Dernæst er dette også en måde, hvorpå vi kan vise nye mulige fans dansk basket og Randers Cimbria frem fra sin bedste side. Vi bliver rigtig mange torsdag, og vi drømmer jo om, at vi kan levere et sådan tilskuertal kontinuerligt,”

Er du ikke til stede i hallen torsdag aften, kan du se kampen på SPORT Live eller JFM Play.

Flere artikler

Efterårets hold ifølge SPORT Live

Hvad har Jagan Mosely (Team FOG Næstved), Avery Anderson III (Randers Cimbria), Matt Balanc (Horsens IC), Caden Ebeling (BK Amager) og Isiah