Skip to content

I hver sæson i løbet af finaleserien kårer BL årets spiller, coach, dommer og årets unge spiller (talent) og efter den sidste DM-finale er spillet bliver finaleseriens MVP kåret. 

At blive kåret som enten årets spiller, talent, træner eller forsvarsspiller er noget af det største man kan opnå, idet det er modstanderne på banen eller coachen på den modsatte udskiftningsbænk, der har stemt.

Kåringerne sker i samarbejde med Festina.

Årets spiller:

2020/21 
QJ Peterson, Bakken Bears

2019/20 
Roberto Gallinat, Horsens IC

2018/19 
Ryan Evans, Bakken Bears

2017/18
Kevin Ricki Larsen, Horsens IC

2016/17
Devaughn Akoon-Purcell, Bakken Bears

2015/16
Brandon Rozzel, Svendborg Rabbits

2014/15
Skyler Bowlin, Horsens IC

2013/14
Johnell Smith, Svendborg Rabbits

2012/13
Darko Jukic, Horsens IC

2011/12
Chana Colmann, Svendborg Rabbit

2010/11
Nicolai Iversen, Svendborg Rabbits

2009/10
Johnell Smith, Svendborg Rabbits

2008/09
Bonell Colas, Randers Cimbria

2007/08
Brandon Thomas, Team Fog Næstved

2006/07
Joshua Buettner, Svendborg Rabbits

2005/06
Thomas Skotting, Aabyhøj IF

2004/05
Eric Bell, Horsens IC

2003/04
Joshua Metzger, Svendborg Rabbits

2002/03
Eric Bell, Bakken Bears

Årets forsvarsspiller:

2020/21 
Tyler Ongwae, Bakken Bears

2019/20 
Michel Diouf, Bakken Bears

2018/19 
Michel Diouf, Bakken Bears

2017/18
Michel Diouf, Bakken Bears

2016/17
Jyles Smith, Hørsholm 79ers

2015/16
Michel Diouf, Bakken Bears

2014/15
Baye Keita, Horsens IC

2013/14
Frederik Hougaard Nielsen, Hørsholm 79ers

2012/13
Bonell Colas, Randers Cimbria

2011/12
Corin Henry, Team Fog Næstved

2010/11
Nicolai Iversen, Svendborg Rabbits

Årets træner:

2020/21 
Jimmy Moore, Svendborg Rabbits

2019/20 
Jimmy Moore, Randers Cimbria

2018/19
Steffen Wich, Bakken Bears

2017/18
Ardel Decic, Horsens IC

2016/17
Jim Jabir, SISU

2015/16
Israel Martin, BakKen Bears

2014/15
Arnel Dedic, Horsens IC

2013/14
James Vear, Aalborg Vikings

2012/13
Arnel Dedic, Horsens IC

2011/12
Craig Pedersen, Svendborg Rabbits

2010/11
Geof Kotila, Team Fog Næstved

2009/10
Milan Skobalj, Hørsholm 79ers

2008/09
Marc Collinns, Randers Cimbria

2007/08
Craig Pedersen, Svendborg Rabbits

2006/07
Roberto Velosa, Hørsholm 79ers

2005/06
Jesper Krone, BK Amager

2004/05
Geof Kotila, Bakken Bears

2003/04
Craig Pedersen, Svendborg Rabbits

2002/03
Mads Christensen, Svendborg Rabbits

Årets unge spiller:

2020/21
Magnus Møllgaard, Bakken Bears og Bears Academy

2019/20
Jonathan Klussmann, BK Amager

2018/19
Sylvester Berg Pedersen, Bakken Bears

2017/18
Filip Rajovic, Stevnsgade SuperMen

2016/17
Asbjørn Midtgaard, Hørsholm 79ers

2015/16
August Haas, SISU

2014/15
Gabriel Iffe Lundberg, Copenhagen Wolfpack

2013/14
Peter Møller, Værløse BBK

2012/13
Frederik Rungby, Horsens IC

2011/12
Philip Hertz, Hørsholm 79ers

2010/11
Jonathan Gilling, Hørsholm 79ers

2009/10
Mathias Seilund, BK Amager

Årets dommer:

2020/21 
Andrada Monika Csender, Valby

2019/20 
Andrada Monika Csender, Valby

2018/19
Andrada Monika Csender, Valby

2017/18
Morten Thomsen, København

2016/17
Jakob Hors, Tune

2015/16
Jakob Hors, Tune

2014/15
Morten Thomsen, København

2013/14
Morten Thomsen, København

2012/13
Morten Thomsen, København

2011/12
Bo Bundgaard, Aarhus

2010/11
Bo Bundgaard, Aarhus

2009/10
Jakob Hors, Tune

MVP i Finaleserien:

2020/21
Michel Diouf, Bakken Bears

2019/20
N/A 

2018/19
Tobin Carberry, Bakken Bears

2017/18
Jeffrey Crokett, Bakken Bears

2016/17
Devaughn Akoon-Purcell, Bakken Bears

2015/16
Nimrod Hilliard, Horsens IC

2014/15
Brian Fitzpatrick, Horsens IC

2013/14
Kenny Barker, Bakken Bears

2012/13
Chris Christoffersen, Bakken Bears

Priserne er sponsoreret af: