Skip to content

Randers og BMS Herlev spillede i specielle trøjer for et godt formål

Foto: Thorfoto / infinity_memoria

Randers Cimbria og BMS Herlev spillede denne weekend i specielle trøjer, der senere auktioneres væk, hvor hele overskuddet doneres til Kræftens Bekæmpelse.

Denne weekend stod i det gode formåls tegn. I hele landet har man kunne støtte kampen mod kræft, hvilket kulminerede med det store Knæk Cancer-show på TV 2 i lørdags.

Både Randers Cimbria og BMS Herlev valgte at støtte det gode formål. Det gjorde de ved at spille i specialdesignede trøjer til deres respektive kampe denne weekend.

BMS Herlev spillede en dobbeltkamp i Skovlundehallen, hvor først kvinderne mødte Falcon og herrerne efterfølgende mødte Bears Academy. Kvinderne tabte 62–77, mens herrerne vandt 98–80.

De 24 trøjer blev efterfølgende bortauktioneret i hallen for samlet 15.700 kr. og doneret til Knæk Cancer.

Foto: infinity_memoria

I det kronjyske havde man stablet det helt store arrangement på benene, da der var “Lyserød Lørdag”. Hele Arena Randers var klædt i lyserødt. Masser af merchandise, forarrangement i den lille hal efterfulgt af Basketliga-kampen Randers Cimbria mod BK Amager i den store hal som punktum for dagen.

Randers Cimbria vandt kampen komfortabelt 100–66 i deres specialdesignede lyserøde trøjer. Kamptrøjerne er netop nu blevet sat på auktion på Odendo, hvorefter de (forhåbentlig) høje beløb doneres til Støt Brysterne. Du finder auktionen her.

Foto: Thorfoto

Flere artikler